Jézus Szíve-templom (nagytemplom)

Forrás: wikimedia

A Jézus Szíve-templomunkat – a nagytemplomot 1937. szeptember 12-én szentelte fel dr. Breyer István győri megyéspüspök. A templomot Körmendy Nándor építészmérnök, budapesti lakos tervezte. Az építkezés munkavezetésével Marschall Béla győri építőmestert és vállalkozót bízta meg 1935. évben az egyházközség akkori vezetősége, Surányi Ferenc esperes apátplébános és Alapy Gáspár polgármester, az egyházközség világi elnöke.

Az építés költsége 375.000 pengő volt. Az építés többi felmerült költsége, mely 28 db hatszemélyes paddal együtt összesen 440.000 pengőt tett ki, a hívek adománya.

Az építkezés, a hiányosan fennmaradt munkanaplók adatai szerint 1935. szeptember 2-án kezdődött. Az építkezés nagy ütemben folyt, így az év végére már a tetőzet betonozási munkáit végezték.

Marschall Béla építőmester az építkezési munkákból a vezetésen felül a föld, ács, kőműves, beton, vasbeton üvegtégla ablakberakás munkákat vállalta, és ezek a munkák az összes munkának kb. 65 %-át tették ki. A többi munkát részben helyi iparosok, részben vidéki munkavállalók végezték helyi munkásokkal.

Az 1936-os évben a belső építési, szerelési munkák folytak. A vízvezeték szerelését, a bádogos- és tetőfedő munkákat Sircz János helybeli mester, a díszkovács munkákat, vasajtók, rácsok készítését Schima Bandi győri iparművész, a fa ajtókat, ablakokat Petőcz János és Fejei Géza a város asztalos mesterei, a villanyszerelés munkáit Villányi Béla okleveles gépészmérnök, budapesti lakos, a főoltár körüli „Sallux” üvegbeton mennyezet készítését Márkus Lajos Rt. budapesti cég, a burkoló fal és lábazatszigetelő munkákat a Nagybátony-újlaki Egyesült Iparművek Rt. budapesti cég végezte.

A főoltár mögötti falfestési munka Kontuly Béla festőművész, a szószék keramikus munkája Kovács Margit keramikus művész alkotása.

Az 1937. évben a szentmiséket harmónium kíséretében tartották. Későbbi időben harmónium helyett a Rieger-cég készítette orgona kísérte a szentmiséket, mivel a Szent István templomból – kistemplom – ide lett átszállítva és beszerelve, villany fújtatóval felújítva.

A mellékoltárok szobrai, Mária, József adományokból utólag kerültek az oltárok fölé. Az évek során sok javításra volt szükség. A főoltárt körülölelő „Sallux” üvegvilágítás és falfestmény védelmére már 1969. évben dr. Péntek Kálmán esperes-plébános idejében, a tetőre külső védőüveget szereltetett az egyházi vezetés. Ennek ellenére Kontuly Béla falfestménye a falról levált. Horváth József esperes-plébánossága alatt 1973. évben, Döbrentei Gábor tanár munkájával lett a fal újra szigetelve és a festmény a falhoz rögzítve.

Ugyanekkor, az építés műszaki hibái miatt a tönkrement, majd még 1955-ben, Pákay Gábor adminisztrátor idejében a képsorba nem beillő falra ragasztott Jézus Szíve főoltárkép helyére a mai napon is ott lévő Jézus Szíve festmény került.

A bauxitbeton építkezésekre vonatkozó állami ellenőrzés következtében, a templomtorony részéből kb. 9 m-es részt 1978-ban le kellett bontani.

Vasbeton koszorúval megerősítve a torony újra felépült, de nem az eredeti magasságban és a régi helyett másik kereszttel a tetején. A toronyépítés költsége 500 ezer Ft volt, mely segélyből és a hívek adományából gyűlt össze.

Kisebb módosításokra, beszerzésre is volt gondja az egyházi vezetésnek.

A keresztúti képek Tápiószentmiklósról kerültek csereképpen a templomba, dr Kalocsai József hitoktató közreműködésével.

Az 1975-ös szentév alkalmából a bejárati ajtók fölé Szemereki Teréz keramikus, városunk szülötte alkotása került három mezőbe. A képeket Rákosi Elek győri nagyprépost áldotta meg.

Az 1980. év elején új szembemiséző oltár és olvasóállvány készült a szentélybe. Ezeket Szirbek József, Szirbek Ferenc esperes-plébánosunk testvére készítette.

A templomtető folyamatos javítási és festési munkáit szükségszerűen Molnár István helyi nyugdíjas mester végezte.

A templom kelet-nyugati irányú fekvésű. Alapja nyugat felől nézve egy nyomtatott L betűhöz hasonló, melynek hosszú szára a nagytemplom 58 m hosszban, 16 m szélesen, rövid szára a különféle értekezésekre használt 19 m hosszú, 7 m széles apostolterem-rész, keresztrésze 22 m hosszban folyosó, mellékhelyiségek és 4 szoba.

A főoltár alatti alápincézett rész temetkezési helynek készült, a folyosó alatti rész fűtést és egyéb szolgáltatást kielégítő szobákból áll.

Tornya a templom északkeleti részén kb. 42 m magas, északi külső bejárata van és tetőre kijárata. A falak külső burkolata klinkerit tégla.

1992-ben a nedvesedés miatt újabb csatorna cserét kellett végezni, az ajtókat kijavították és a padok fűtését is megoldották. Bevezetésre került a gázfűtés. 1993-ban káplánlakás kialakítására került sor, a körablakokat kicserélték, teljesen új hangerősítő rendszer készült (mikrofonok, hangszórók), világításcsere és a mennyezeti világítás kialakítása reflektorokkal is ekkor készült el. Ekkor végeztek belső festést is és a freskókat is ki kellett javítani a beázások miatt. 1995-ben a harangtorony felújítása történt meg, harangállvány kialakítása és 1 db 430 kg harang készült 766.000 Ft-ért. Felirata Jézus Szentséges Szíve, könyörögj érettünk! Jézus Szíve tiszteletére készíttették a komáromi hívek, öntötte Gombos Lajos harangöntő mester Őrbottyánban, 1995-ben. 1996-ban az apostolterem teljes felújítását végezték el. 1997-ben urnahelyek kialakítására, a tetőzet javítására került sor. 1998-ban teljes csatornajavítás, két újabb harang készítése és felszerelése történt. Az egyik 310 kg-os, a másik 130 kg-os, mindezek költsége az 1 millió Ft-ot meghaladta. 2000-ben történt a régi Szent István – oltárkép felújítása, új padok készültek a gyerekeknek fűtéssel 500.000 Ft-ért, és villámhárító felújítás ugyancsak 500.000 Ft-ért. 2002-ben a szentély feletti üveg bevilágítókat kicserélték 3.437.500 Ft-ért. 2003-ban adományból új keresztet készítettek a templom tornyára 1.750.000 Ft-ért. 2006-ban a bejárati oszlopok felújítása történt meg 360.000 Ft értékben. 2007-ben az üvegtégla ablakokat cserélték ki, a beruházás értéke 4.069.000 Ft. 2008-ban kezdődött a templomkerítés építése, mely 2009-re készült el. A beruházás összköltsége 4.577.000 Ft volt. 2016. évben a gázfűtés korszerűsítésével az elavult konvektorokat gázkazánra cserélték, és radiátorokat szereltek fel. 2016. évben beázás miatt a szentély feletti bevilágítók felújításra szorultak, a beruházás összértéke 2.140.000 Ft, mely önkormányzati és egyházmegyei támogatással valósult meg. 2016. évben az apostol terem bejárata fölötti részre Szemereki Teréz keramikus művész elkészítette a Színeváltozásról szóló kerámia képet. Megvalósulása adományból történt, értéke 1.000.000 Ft. Megáldása 2016.06.12-én történt.

Ugyancsak adományból és önkormányzati segítséggel 2016. évben a templom előtt kialakított téren elhelyezésre került Mindszenty József hercegprímás egész alakos szobra, Pákh Tibor adománya. Megáldása 2016.06.19.

Templomunkon azóta is folynak a korszerűsítési és felújítási munkálatok. Részben elvégeztük a tetőfelújítást, a szentély és a karzat kapott vörösrézből új fedést. A toronytető is teljes cserére szorult egy viharkár következményeként. Megújult és egyben energiatakarékos lett a templom belső világítása, egy korszerű kivetítőrendszerrel tudjuk a közös liturgiákba bevonni a híveket. A sekrestye és a káplánlakás teljes felújításon esett át. Hálásan köszönjük mindenkinek a segítő munkáját és támogatását.